GOSPODARKA
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2020 r.:
1 002 zł
-9,48%
do roku 2019
366
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
15
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
23
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2020 r.
Stosowanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych oraz podatku od nieruchomości na terenie Gminy Legnickie Pole stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego Gminy. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową Gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju. Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Legnickich Pól są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2020 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca uległa niewielkiemu pogorszeniu i wyniosła 1.001,74 zł, podczas gdy w 2019 r. było to 1.106,60 zł.
zarządzanie przestrzenią
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w Gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Kształtowanie polityki przestrzennej jest kompleksowe, co wpływa na właściwe kształtowanie i zachowanie ładu przestrzennego, a jednocześnie procesy inwestycyjne są szybsze i sprawniejsze. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Legnickie Pole cała powierzchnia objęta jest MPZP. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek Gminy oraz zadowolenie mieszkańców.
89
Liczba MPZP
obowiązujących
0
Liczba planów
uchwalonych
8537
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
100,00%
Powierzchnia Gminy
objęta MPZP
tereny inwestycyjne
Na terenie Gminy Legnickie Pole w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zaplanowane są tereny inwestycyjne tj. Strefa Aktywności Gospodarczej Nowa Wieś Legnicka, tereny przemysłowe w Gniewomierzu oraz tereny usług i przemysłu w Mikołajowicach. Niektóre obszary Gminy należą do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzanej przez LSSE S.A. Tworzą one podstrefę Legnickie Pole i składają się z 6 kompleksów w obrębie ewidencyjnym Nowa Wieś Legnicka oraz 1 kompleksu w obrębie ewidencyjnym Gniewomierz.
Przedsiębiorstwa działające na obszarze zarządzanym przez LSSE S.A. mogą zostać zwolnione z płacenia podatku PIT lub CIT za dochody z działalności gospodarczej realizowanej w ramach inwestycji objętej decyzją o wsparciu. Maksymalna wartość pomocy publicznej w woj. dolnośląskim wynosi 25% kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw, 35% dla średnich i 45% dla małych oraz mikro. Do kosztów tych wlicza się koszty wybudowanej inwestycji lub dwuletnie koszty pracy nowych miejsc pracy powstałych w wyniku budowy inwestycji.